Copernicus Health Hub – stan atmosfery a zdrowie

Czynniki środowiskowe bardzo mocno wpływają na ludzkie zdrowie.
Copernicus Health Hub pokazuje w jaki sposób dane środowiskowe mogą poprawić zrozumienie wpływu środowiska w szczególności stanu atmosfery na zdrowie.
Duża część tej wiedzy dostarczana jest dzięki programom CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) i C3S (Copernicus Climate Change Service).
ECMWF jako jednostka wdrażająca programy CAMS i C3S realizuje prace, dzięki którym jako społeczeństwo możemy podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje w zakresie ochrony zdrowia przed zagrożeniami związanymi z obniżoną jakością powietrza i zmianami klimatu.
Te wdrożenia to m.in. interaktywny atlas klimatyczny
atlas.climate.copernicus.eu/atlas
czy europejskie prognozy jakości powietrza atmosphere.copernicus.eu/charts/packages/cams_air_quality/products/europe-air-quality-forecast-regulated
Zmiany klimatu prowadzą do częstszych i bardziej intensywnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, huragany i pożary, które mogą pogarszać stan zdrowia poprzez zaostrzenie chorób przewlekłych i obciążenie systemów opieki zdrowotnej.
Ekstremalne upały mogą prowadzić do odwodnienia, stresu sercowo-naczyniowego i chorób związanych z upałem. Z kolei ekstremalne zimno może prowadzić do zgonów związanych z wychłodzeniem, szczególnie w regionach które do tej pory nie doświadczały ataków zimowej pogody.

Zła jakość powietrza jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć 7 milionów ludzi rocznie, w tym 500 000 przedwczesnych zgonów w Europie. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, prowadzi do chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, szczególne ryzyka dotyczą osób starszych i dzieci.
Zanieczyszczenie powietrza pochodzi zarówno ze źródeł antropogenicznych, takich transport, produkcja energii i rolnictwo, jak i naturalnych, takich jak wulkany i pożary. Pożary, które stają się coraz bardziej powszechne z powodu zmieniającego się klimatu, emitują popiół i sadzę, dodatkowo pogarszając jakość powietrza. W miastach problemy z jakością powietrza są dodatkowo potęgowane przez gęstą zabudowę i duże zagęszczenie ludności.
Copernicus Health Hub to z jednej strony praktyczne podejście czyli produkty i aplikacje ale także możliwość samodzielnej eksploracji danych Copernicus pochodzących z serwisów
#CopernicusAtmosphere i #C3S.
Więcej:
health.hub.copernicus.eu/products-and-data
stories.ecmwf.int/air-quality-climate-change-and-public-health